Dzień z Olgerdem Dziechciarzem w księgarni Pegaz

Zapraszamy na spotkanie z Olgerdem Dziechciarzem, autorem wydanej w ostatnim czasie przez Fundację Kultury AFRONT powieści „Zapolski”.

27 sierpnia (czwartek) od godziny 10.00 do 17.00 w Księgarni Pegaz w Olkuszu, przy ul. Kościuszki 14, Olgerd Dziechciarz będzie spotykał się z Czytelnikami i podpisywał swoją najnowszą książkę, powieść pt. „Zapolski” (Wyd. Wydawca Fundacja Kultury AFRONT, Bukowno 2020).

Z okładki:

„Zapolski; cóż za fantastyczna postać. Pozornie bliska Musilowemu człowiekowi bez właściwości, a jednak dużo głębsza. Postać z ogromnym potencjałem, wszelako w znacznej mierze niewykorzystanym; potencjałem kogoś, kto mógłby zostać: mordercą, księdzem, chirurgiem, politykiem, albo telemarketerem. I po trosze jest każdym z nich. Z drugiej strony jest to osobowość pełna sprzeczności. Bez wątpienia jest to postać głęboko osadzona w polskiej kulturze i tradycji, zwłaszcza romantycznej, a przecież przez tę kulturę odrzucona. Postać, która umyka obiektywnej ocenie, bo nie pcha się na pierwszy plan, woli być bohaterem drugorzędnych powieści, niż balować na kartach mainstreamowych dzieł z górnej półki. Nikt się nad Zapolskim nie zastanawia, nikogo nie interesuje, co go trapi, co go boli, ale czy tak mało zbadana postać może nie być fascynująca? Dlatego musimy, musimy czytać o Zapolskim. Musimy śledzić jego kroku; siedzieć mu na plecach i niesieni przez niego tą swoista Via Doloresa dojść tam gdzie on. Wtedy się przekonamy, że on niczym nie różni się od nas”.
Dziennik Wszechpolski

Olgerd Dziechciarz. Prozaik, poeta, felietonista i bloger. Z wykształcenia nauczyciel historii, ale niepraktykujący. Pracował za to w kilkudziesięciu innych zawodach, był m.in.: opiekunem kolonijnym, ratownikiem wodnym, pomocnikiem ślusarza, statystą filmowym, ogrodnikiem i konserwatorem zieleni, barmanem, tragarzem mebli, cieciem na budowie, stróżem w hurtowniach bananów, oleju spożywczego i alkoholu, dozorcą osadników kopalnianych, roznosicielem ulotek, przewodnikiem turystycznym, dziennikarzem i redaktorem, wydawcą oraz współwłaścicielem firmy public relations, urzędnikiem samorządu powiatowego i głównym specjalistą ds. wystawienniczych w galerii sztuki współczesnej (BWA w Olkuszu). Opublikował ponad 30 książek poetyckich, prozatorskich, w tym dwie powieści: „Wielkopolski” i „Małopolski”. Niniejszy – „Zapolski” – to trzecia powieść w jego dorobku – z poprzednimi – poza Autorem – nic ją nie łączy.
Fundacja Kultury AFRONT jest również wydawcą wyboru opowiadań i felietonów Olgerda Dziechciarza p.t. „W Olkuszu, czyli nigdzie”.