Zapraszamy na spotkanie z prozaikiem Krzysztofem Bieleckim

Fundacja Kultury AFRONT i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu  zapraszają 22 marca, o godz. 18.00, na spotkanie autorskie, którego bohaterem będzie prozaik Krzysztof Bielecki. Rozmowa z gościem będzie koncentrować się wokół jego najnowszej powieści pt. „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” (PIW 2023).

Spotkanie poprowadzą Paweł Orzeł i Olgerd Dziechciarz.

Zapraszamy do siedziby Galerii w Olkuszu, ul. Szpitalna 34.

Czy Krzysztof Bielecki poleciał z matką w kosmos? Oto tajemnica jego najnowszej powieści Zsunęła się z krzesła. Ciennik. Nawet wątki autobiograficzne czyta się z niedowierzaniem. Kosmos odsłania rzekę myśli, obrazów, lęków: wieczność prześladuje sekunda; ogrom rani drobiazg; człowiek potyka się o… nic. Zimna antyteza kładzie się cieniem na wszelkich porządkach świata. Opowieść niepokoi, dziwi, czasem bawi. Jest poruszającą historią zanikania. Nieograniczone przestrzenie języka żyją, umierają i znów żyją. Jak żyje, umiera i znów żyje matka autora.
„Zaczął się lipiec, a my już mamy poważną kandydatkę do tytułu powieści roku, a w każdym razie z pewnością powieść pierwszego półrocza. To utwór Krzysztofa Bieleckiego pod nieco zagadkowym tytułem „Zsunęła się z krzesła. Ciennik”. Krzysztof Bielecki to moim zdaniem najwybitniejszy pisarz spośród tych, których literackie targowisko próżności pozostawiło na obrzeżu i nie obsypuje zasłużonymi pochwałami. Można co nieco złośliwie powiedzieć, że Bielecki sam sobie zgotował taki los, bo po pierwsze pisze prozę wymagającą od czytelnika nieco więcej uwagi niż inne utwory, chociaż daje mu więcej satysfakcji od tamtych. Po drugie – nie zabiega o popularność, nie zasypuje księgarskiego rynku książkami w rytmie dyktowanym przez fachowców od promocji i jeśli tak mu pasuje, nie wydaje niczego nowego przez ponad dziesięć lat.
Krytyk literacki Leszek Bugajski dla „Wprost” w 2023 r.
Krzysztof Bielecki (ur. w 1960 r. w Płocku) – polski prozaik.
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Debiutował w 1980 r. na łamach miesięcznika „Nowy Wyraz” jako prozaik. Od lat publikuje w „Twórczości”. Laureat nagród literackich: im. Wyspiańskiego, Piętaka, Gall. Wydał następujące powieści: „Nie ma czarów, nie ma aniołów” (opowiadania, 1987), „Fistaszek, czyli nadzwyczajna księga czynów Fistaszka oraz dziwów arcygłupich. Powieść tylko dla dorosłych” (1987), „End and Fin Company” (1992), „Gagatek a sprawa polska” (2005), „Przepaść” (2014), „Nóż” (2019), „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” (2023).