Nasi kandydaci do ONA

ona_statuetki_fot31 października zgłosiliśmy kandydatów do Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Jest ona przyznawana twórcom i animatorom kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wręczana jest corocznie przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i służy popularyzacji osiągnięć olkuskich twórców wśród mieszkańców Olkusza i regionu.

Naszym kandydatem w kategorii „za całokształt osiągnięć twórczych” jest poeta i muzyk Łukasz Jarosz. W kategorii „animator kultury” zaproponowaliśmy pisarza, publicystę, propagatora dialogu polsko-żydowskiego Ireneusza Cieślika.

Sylwetki kandydatów przedstawiamy poniżej.

 

ŁUKASZ JAROSZ (ur. 1978) – jeden z najważniejszych polskich poetów młodego i średniego pokolenia. Laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Autor dziesięciu tomów poetyckich: „Soma” (2006), „Biały tydzień” (2007), „Mimikra” (2010), „Spoza” (2011), „Wolny ogień” (2011), „Pełna krew” (2012), „Świat fizyczny” (2014), „La forza delle cose” (2015, wydanie trójjęzyczne – polski, włoski, angielski), „Kardonia i Faber” (2015), „Święto żywych” (2016). Jest laureatem wielu konkursów poetyckich, m.in. im. K. K. Baczyńskiego, im R. Wojaczka, im. R. M. Rilkego. Jego wiersze były tłumaczone na język chorwacki, włoski, angielski, rosyjski, hiszpański, szwedzki i niemiecki. Publikował w „Harper`s Magazine”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Twórczości”.

Łukasz jest również perkusistą, wokalistą i autorem tekstów grup: Chaotic Splutter, Lesers Bend, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.

IRENEUSZ CIEŚLIK (ur. 1961) – teolog, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dał się poznać jako publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Inicjator i autor książkowego opracowania ankiety „Dlaczego chodzę, dlaczego nie chodzę do kościoła?” (w 2000 r. wyróżniona Nagrodą Feniksa, którą Stowarzyszenie Wydawców Katolickich honoruje najlepsze katolickie książki roku), współautor książek „Dzieci Soboru zadają pytania” i „Księga Świętych” oraz wywiadu rzeki z o. Tomaszem Kwietniem OP „Błogosławione marnowanie”. Autor książki „Starcy Pustelni Optyńskiej”, współautor książek dotyczących historii olkuskiej diaspory żydowskiej: „Polacy, Żydzi, Niemcy na ziemi olkuskiej w czasie II wojny światowej”, „Olkusz. Zagłada i pamięć: dyskusja o ofiarach wojny i świadectwa ocalałych Żydów”, „Wolbromscy Żydzi”, „Marsz pamięci w rocznicę wymordowania Żydów z Olkusza 2006-2016”. Z jego inicjatywy od 10 lat odbywa się w Olkuszu Marsz Pamięci, organizowany w rocznicę największej wywózki olkuskich Żydów do Auschwitz. Ireneusz Cieślik był inicjatorem zbierania podpisów w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Olkusza izraelskiemu malarzowi, autorowi wspomnień „W tajgach Sybiru”, Mosze Bergerowi, który pochodzi z Olkusza. W 2013 roku tzw. Nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza (Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus) otrzymała Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania polsko-żydowskiego.

Nazwiska laureatów ONA poznamy w lutym lub marcu.

Trzymajcie kciuki!