Stanisław Stach naszym kandydatem do nagrody Cordis Nobilis

img_2210Stanisław Stach jest naszym kandydatem do VIII edycji Nagrody dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych Cordis Nobilis. Nagrody Cordis Nobilis przyznawane są w celu szczególnego docenienia i wyróżnienia osób i organizacji związanych z Olkuszem, które działają na rzecz innych osób. Kandydaturę Stanisława Stacha, olkuskiego malarza i dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, zgłosiliśmy w kategorii: OSOBA.

Kategorie, w których przyznawana jest nagroda:

  • ORGANIZACJA – dla organizacji pozarządowej za najwartościowsze przedsięwzięcie służące budowaniu wspólnego dobra,
  • FILANTROP – dla darczyńców, sponsorów za finansowe wspieranie działalności społecznej,
  • WOLONTARIUSZ – dla osób stawiających pierwsze kroki w pracy społecznej,
  • NAUCZYCIEL – za działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży, wykraczającą poza zwykłe obowiązki,
  • OSOBA – za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz dobra innych.

 

STANISŁAW STACH urodził się w 1954 roku w Olkuszu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1978-1983). Uzyskał dyplom w Pracowni Litografii prof. W. Kunza. Studiował malarstwo w pracowni prof. J. Świderskiego, rysunek u prof. M. Kruczka, grafikę u prof. M. Wejmara, prof. A. Pietcha oaz prof. F. Bunscha. Uczestniczy w Kapitule Eksperckiej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Jest dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Stathcyde University w Glasgow, Del Bello Gallery w Toronto, Towarzystwa Sztuk Pięknych w Barcelonie, BWA w Rzeszowie, BWA w Łodzi, Gallery Art of Today w Budapeszcie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymał ok. 30 nagród w Europie, USA i Kanadzie. Został wyróżniony Nagroda Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal „Gloria Artis” za całokształt twórczości. Brał udział w około 120 wystawach ogólnopolskich, 70 międzynarodowych, ponad 50 indywidualnych.

Do jego ogromnych zasług należy stworzenie w Olkuszu Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, którą kieruje od 15 lat. W tym czasie odbyło się w niej ponad 300 wystaw indywidualnych, ponad 120 spotkań autorskich, 16 edycji Olkuskich Zaduszek Jazzowych, 12 edycji Międzynarodowego Pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz, 12 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia oraz setki innych imprez (koncerty, warsztaty, wykłady itp.). GSW BWA Olkusz wydaje albumy, książki poetyckie i prozatorskie. Ponadto kierowana przez Stanisława Stacha Galeria organizuje koncerty dobroczynne, a jej dyrektor wielokrotnie darowywał swoje obrazy na aukcje charytatywne, podczas których zbierano środki na rzecz chorych i pokrzywdzonych. Przez wiele lat prowadził zajęcia plastyczne dla dzieci, a jego wychowankowie zdobywali nagrody w wielu konkursach, również międzynarodowych.

Stanisław Stach jest również laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej, ale jego działalność społeczna, ta typowo „pro publico bono”, dotąd nie została nagrodzona.

Nazwiska laureatów nagrody Cordis Nobilis będą znane w lutym.