Dziś rusza 15. edycja Sosnowieckich Dni Literatury!
Fundacja Kultury AFRONT i kwartalnik Literacko-Artystyczny „Afront” patronują 15. Sosnowieckim Dniom Literatury 2019!
27 maja 2019 roku rusza piętnasta, jubileuszowa, edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. G. Daniłowskiego – Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona jest postaci Witolda Gombrowicza, a przyświeca jej hasło „Witold ferdydurkista”, w tym roku bowiem przypada 50. rocznica śmierci pisarza.
Imprezy w ramach 15. Sosnowieckich Dni Literatury odbywają się w Zagłębiowskiej Mediatece (przy ul. Kościelnej 11). Gośćmi tegorocznych SDL będą m.in.: wybitni reportażyści Wojciech Tochman i Filip Springer, a także uznani prozaicy i poeci tacy jak: Maja Wolny, Anna Kańtoch, Włodzimierz Bolecki, Marta Podgórnik czy Marta Fox. Poza spotkaniami autorskimi – w ramach cyklu „Rozmowy o książkach” – w programie znajdą się także działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa plakatów teatralnych ze spektakli opartych na tekstach Gombrowicza przygotowana z pomocą Dydo Poster Gallery z Krakowa; panel dyskusyjny poświęcony postaci autora „Ferdydurke”, w którym udział wezmą specjaliści zajmujący się jego twórczością – z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; wieczór filmowy; warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez znakomitą prozaiczkę Annę Cieplak oraz spotkanie z gościem specjalnym, którym w tym roku jest Klementyna Suchanow – autorka głośnej biografii Gombrowicza – „Gombrowicz. Ja, geniusz” – nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE.
Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Wojciech Tochman (ur. 1969) – jeden z najwybitniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Jego książki wywołują ożywione dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu reportażu. Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International. Od 1990 do 2004 roku reporter „Gazety Wyborczej”, wybrany przez jej czytelników Reporterem Roku 1998; w latach 1996–2002 autor i gospodarz telewizyjnego programu Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie; założyciel i wolontariusz Fundacji ITAKA poszukującej zaginionych i pomagającej ich rodzinom. Jest pomysłodawcą Klubu HEBAN, w 2009 roku razem z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem założył Instytut Reportażu, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu oraz angażuje się w działalność Faktycznego Domu Kultury i kluboksięgarni „Wrzenie Świata” w Warszawie.
Publikacje:
Sprawcy (z Grzegorzem Górnym i Witoldem Paskiem,1991)
Schodów się nie pali (2000)
Jakbyś kamień jadła (2002)
Córeńka (2005)
Klementyna Suchanow (ur. 1974) – pisarka, tłumaczka, doktor nauk humanistycznych. Od lat zajmuje się badaniem życia i twórczości Witolda Gombrowicza oraz historii i literatury Ameryki Łacińskiej. Laureatka Nagrody Miesięcznika „Odra” oraz Nagrody O!lśnienia Onetu w kategorii Literatura, w 2018 roku została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE. Od 2016 roku działa w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, organizując głośne protesty przeciwko łamaniu praw kobiet, niezależności sądownictwa i wolności zgromadzeń.
Publikacje:
Argentyńskie podróże Gombrowicza (2005)
Królowa Karaibów (2013)
Gombrowicz. Ja, geniusz (2017)
Marta Podgórnik (ur.1979) – urodzona w Sosnowcu poetka, krytyczka literacka, redaktorka. W 1996 roku była laureatką prestiżowego konkursu poetyckiego im. J. Bierezina. W 2001 roku otrzymała nominację do Paszportu „Polityki”, a w 2012 zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Uczestniczka polsko-niemieckich warsztatów translatorskich w Krakowie. Związana z Biurem Literackim – w internetowym serwisie Biura jest odpowiedzialna za dział poetyckich debiutów.
Publikacje:
Próby negocjacji (1996)
Paradiso (2000)
Długi maj (2004)
Opium i Lament (2005)
Dwa do jeden (2006)
Pięć opakowań (2008)
Rezydencja surykatek (2011)
Zawsze (2015)
Zimna książka (2017)
Mordercze ballady (2018)
Maja Wolny (ur. 1976) – pisarka, autorka sztuk teatralnych, doktor nauk humanistycznych, kuratorka wystaw. Pracowała w dziale kultury tygodnika „Polityka”. Następnie przez wiele lat prowadziła w Belgii fundację promującą kultury Europy Wschodniej, później została dyrektorem muzeum oraz felietonistką najważniejszego flamandzkiego serwisu informacyjnego VRT. Współpracuje z teatrem studyjnym Klepisko, realizując spektakle teatralne. Jest współautorką wystawy „Pancerne skrzydła” (2018). Odbyła samotną podróż na Syberię, zbierając materiały do najnowszej powieści. W 2018 roku otrzymała nagrodę literacką Hercule Poirotprijs w Belgii.
Publikacje:
Kara (2009)
Dom tysiąca nocy (2010)
Czarne liście (2016)
Księgobójca (2017)
Powrót z Północy (2018)
Eligiusz Dymowski (ur. 1965) – franciszkanin, poeta i krytyk literacki. Od 2007 roku członek krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Academia Europea Sarbieviana, Polskiego Towarzystwa Teologicznego. W latach 1999–2005 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie – Bronowicach Wielkich. Do 2017 pełnił funkcję przełożonego bronowickiej wspólnoty klasztornej. Obecnie jest definitorem prowincji i proboszczem parafii franciszkańskiej w Bronowicach Wielkich. Zadebiutował w 1987 roku, od tej pory jego wiersze były przekładane na kilkanaście języków.
Publikacje:
W cieniu drzew (1988)
Wołanie głębin (1990)
Krople nadziei (1992)
Tęsknota do bezimienności (1993)
Cierpienie anioła (1995)
W poczekalni świata (2000)
Okruchy poezji – Le briciole di poesia (2003)
Przemilczenia – Unsaid (2005)
Wędrówki z Nolis (2006)
Zwyczajność rzeczy (2012)
na niepogodę uczuć – на непогоду чувств (2013)
Dotyk pamięci (2014)
Pęknięta struna świata (2017)
Wojtek Kowalczyk (ur. 1960) – artysta plastyk, architekt. Autor ilustracji do kilkunastu tomików poezji i albumów. Wystawy jego prac pokazywane były w kraju i zagranicą. Do najbardziej znanych dzieł należy m.in. graficzna dokumentacja wnętrz Kopalni Soli w Wieliczce.
Wystawa plakatów „Gombrowicz w teatrze”
Zagłębiowska Mediateka serdecznie zaprasza we wtorek 28 maja 2019 o godz. 17.30 do udziału w wernisażu wystawy plakatu „Gombrowicz w teatrze”, przygotowanej przez Dydo Poster Gallery w Krakowie, zorganizowanej w ramach 15. Sosnowieckich Dni Literatury. Galeria Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11 w Sosnowcu. Wstęp wolny.
15. Sosnowieckim Dniom Literatury towarzyszyć będzie wystawa plakatów teatralnych poświęconych głównemu bohaterowi tegorocznej edycji – Witoldowi Gombrowiczowi. W Galerii Zagłębiowskiej Mediateki będzie można obejrzeć unikatowe plakaty teatralne ze znanych inscenizacji dramatów oraz spektakli luźno opartych na twórczości autora „Operetki”. Wszystkie plakaty pochodzą z prywatnej kolekcji Krzysztofa Dydo, z Dydo Poster Gallery z Krakowa. Kolekcja ta ma swój początek w połowie lat pięćdziesiątych, a więc w okresie rozkwitu tzw. Polskiej Szkoły Plakatu.
Wernisaż wystawy odbędzie się tuż przed spotkaniem z Klementyną Suchanow – znawczynią twórczości Witolda Gombrowicza.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Program 15. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny m.in. na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl