Stanisław Stach uhonorowany

Z przyjemnością informujemy, że 21 kwietnia Stanisław Stach, artysta plastyk i dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, za zasługi na rzecz kultury otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski! Do nagrody został nominowany przez Fundację Kultury AFRONT. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Sylwetka

Stanisław Stach urodził się w 1954 roku w Olkuszu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1978-1983), dyplom uzyskał w Pracowni Litografii prof. W. Kunza. Malarstwo studiował w pracowni prof. J. Świderskiego, rysunek u prof. M. Kruczka, grafikę u prof. M. Wejmara, prof. A. Pietcha oaz prof. F. Bunscha. Stach uczestniczy w Kapitule Eksperckiej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie i jest dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Stathcyde University w Glasgow, Del Bello Gallery w Toronto, Towarzystwa Sztuk Pięknych w Barcelonie, BWA w Rzeszowie, BWA w Łodzi, Gallery Art of Today w Budapeszcie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymał ok. 30 nagród w Europie, USA i Kanadzie. Został wyróżniony Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal „Gloria Artis” za całokształt twórczości. Brał udział w około 120 wystawach ogólnopolskich, 70 międzynarodowych, ponad 50 indywidualnych.

Do jego ogromnych zasług należy stworzenie w Olkuszu Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, którą kieruje od 15 lat. W tym czasie odbyło się w niej ponad 300 wystaw indywidualnych, ponad 120 spotkań autorskich, 16 edycji Olkuskich Zaduszek Jazzowych, 12 edycji Międzynarodowego Pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz, 12 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia oraz wiele innych imprez (koncerty, warsztaty, wykłady itp.). Stanisław Stach jest również laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Wśród działalności wystawienniczej malarza należy wymienić: Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. Andriollego (Nałęczów 2012), I Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Pejzaż Współczesny” (Częstochowa 2013), VI Międzynarodowe Biennale Pasteli (Nowy Sącz 2013), IV Międzynarodowe Biennale Miniatury (Częstochowa 2014), Fine Arts Festival (Kranj/Słowenia, 2014), Międzynarodowe Biennale Akwareli (Ajdovscina/Słowenia 2015), „Connected Povezan” Wystawa Malarstwa (Ajdovscina/Słowenia 2015) czy Konfrontacje Sztuki (Warszawa 2016).